Lista aktualności
X Dary Świętokrzyskich Lasów w Parku Miejskim w Kielcach
Tegoroczne Dary Świętokrzyskich Lasów zorganizowane przez świętokrzyskich leśników wspólnie z Miastem Kielce i Radiem Kielce były wyjątkowo udane. O powodzeniu pikniku zdecydowała lokalizacja w centrum miasta, tematyka związana z przyrodą i zdrowiem, partnerzy i wystawcy z całą gamą aktywności oraz możliwość udziału w akcjach proekologicznych i różnorodny program na scenie.
Miejscem tegorocznego pikniku, który odbył się 8 września był po raz pierwszy Park Miejski w Kielcach. Leśnicy w ten sposób skierowali się ku społeczności Kielc. Lasy wokół tego miasta są lasami o ogromnym znaczeniu społecznym, a leśnicy są w stałym kontakcie i współpracują, zarówno z samorządem, jak i mieszkańcami. Organizacja wydarzenia w centrum blisko 200-tysięcznego miasta sprawiła, że wielu mieszkańców to tu postanowiło spędzić upalną, wrześniową niedzielę.
Tegoroczny piknik zorganizowali Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk wraz z Radiem Kielce i Miastem Kielce.
Wydarzenie otworzyli Agata Wojda, prezydentka Kielc, Adam Wasiak, dyrektor RDLP w Radomiu oraz Joanna Gergont i Paweł Gągorowski z Radia Kielce wraz z partnerami pikniku. Zgodnie podkreślili znaczenie lasów i wzajemnej współpracy dla dobra miasta i przyrody.
Ze względu na suszę i brak grzybów niewiele osób zdecydowało się na grzybobranie, organizowane tradycyjnie przed piknikiem. Tym razem był to spacer z leśnikiem i poszukiwanie innych darów lasu. Inaczej było z piknikiem, tu przybyło kilka tysięcy osób. Można było na nim poznać skarby natury kryjące się w świętokrzyskich lasach, zarówno na stoiskach, jak i wystawie „Dary Lasu” o ziołach, owocach, grzybach leśnych oraz innych darach lasu.
Stoiska wystawowe związane z przyrodą przygotowały nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Zielarski Kącik Karii. Stowarzyszenie Ostrower pokazywało możliwości uprawiania turystyki rowerowej na przykładzie sieci singletracków utworzonej wspólnie z leśnikami w Paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich. Krwiodawcy lub mieszkańcy, którzy przynieśli elektrośmieci otrzymali sadzonki drzew ze szkółki leśnej w Nadleśnictwie Daleszyce.
Leśnicy wraz z organizacjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Opowiadali o zmianach w gospodarowaniu w związku z lasami społecznymi. Można było poznać osiągnięcia leśnictwa – jego współczesne i tradycyjne aspekty w związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy pokazali jak dbają o lasy, chronią je i spełniają różnorodne potrzeby społeczne związane z nimi. Prezentowali też projekty z zakresu retencji, ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej lasów. Dla fanów nowych technologii był pokaz dronów, ich zastosowania w ochronie przeciwpożarowej lasów, ochronie lasu i ochronie przyrody. Ogromnym powodzeniem cieszył się warsztat dotyczący budowania budek dla ptaków. Można było także obejrzeć różne typy budek, schronów dla nietoperzy i ich mieszkańców oraz domki dla dzikich zapylaczy.
Partnerzy ZOZ MSWiA w Kielcach, Kielecka Izba Aptekarska, RCKiK, Centrum Odchudzania Olgi Chaińskiej, Harcerski Szczep Buki ZHP Kielce przygotowali wiele aktywności związanych z profilaktyką zdrowia. O tym jak ustrzec się kleszczy i chorób przez nie przenoszonych opowiadali specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, natomiast ratownicy z Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie pokazywali jak fachowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
Hitem była smaczna niespodzianka z grzybów – tym razem kocioł zupy grzybowej ugotował Mirosław Ciołak, popularny świętokrzyski kucharz, który przygotował danie na bazie borowików, aż 1 000 porcji! Po zupę ustawiła się kolejka i trzeba przyznać, że smakowała amatorom potraw z darów lasu.
Uczestnicy pikniku z zainteresowaniem oglądali pokaz rzeźbienia w drewnie, a najmłodsi rysowali „Drzewo Marzeń”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji i animacji. Zorganizowano też jarmark artykułów z darów natury.
Na scenie można było posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów i sokolników z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Wystąpiło też wiele zespołów, zarówno dziecięcych i młodzieżowych, jak i wykonujących popularne szlagiery muzyczne.