Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładajac się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę, i wodę  wtym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszce większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie ogladajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piatek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się "Sprzatanie Świata", w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzataMY w każdym z 430 nadlesnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzata fragment Puszczy Białej.

Pamietajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczatkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal sie tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

#Zabierz5ZLasu #BądźDobryDlaLasu

Dość!- powiedziałem sobie.
Te śmieci drażniły mnie od dłuższego czasu na mojej biegowej, leśnej pętelce. Zawsze jednak znajdowałem wymówkę- to niehigieniczne... niewygodnie się z tym będzie biec... bidon zajmuje rękę...
Dziś przybiegłem z nimi do domu...

Zobacz więcej

Na terenie Nadlesnictwa Pińczów akcja #sprzataMY planowana jest z udziałem uczniów w czterech miejscach z udziałem następujących placówek oświatowych:

1. Szkoła Podstawowa w Stępocicach - Leśnictwo Bugaj - Kompleks leśny "Świerczyna" o godz. 11:00

2. Szkoła Podstawowa w Dzierążni  - Leśnictwo Teresów  - Kompleks leśny "Kozubów" , "Pod krzyżem" o godz. 10:00

3. Szkoła Podstawowa w Brześciu  - Leśnictwo Włochy  - Kompleks leśny "Podłęże" o godz. 10:00

4. Szkoła Podstawowa w Opatowcu  - Leśnictwo Kazimierza  - Kompleks leśny "Chrustowice" o godz. 9:00.

 

Koordynatorami akcji z ramienia nadleśnictwa jest: Tomasz Zagrobelny tel. 668-613-015 oraz Łukasz Krzak - tel. 728-584-282.

W akcji wezmą udział również miejscowi leśniczowie, którzy wskażą miejsce składowania śmieci

Na zamieszczonej mapie punkty zbiórek i poboru materiałów bhp